Dnes je středa 23.09.2020
Svátek má Berta

ERA STAROSTA ROKU 2014 - STAROSTOU ROKU SE STAL NÁŠ STAROSTA PETR ZÁLEŠÁK

publikováno: 27.11.2014   |   Gabriela Kučerová

 Starostou roku 2014 se stal Petr Zálešák z Nenkovic na Hodonínsku. Uspěl v konkurenci více než šesti desítek starostů obcí s méně než 2000 obyvatel, pro které je soutěž určena. Oznámila to dnes Markéta Hlavicová za Nadaci VIA. Prvenství v podkategorii Samospráva roku získal Nový Hrádek na Náchodsku.

Na titul nominují starosty sami obyvatelé jejich obcí. Vítězného Zálešáka sousedi v nominaci přirovnali k Supermanovi. "Snad ve všech případech, ať už jsou příjemné, nebo nepříjemné, volají lidé starostu. I jeho skromnost je podobná Supermanovi, nepotrpí si na 'děkovačky'. Ať se děje, co chce, ve dne v noci, starosta je vždycky na pomoci," napsali.

Sám Zálešák, který v Nenkovicích starostuje už 12 let, řekl, že ho na práci nejvíce těší možnost ovlivňovat dění v obci. "Určujete směr, kudy by mohla obec jít, dáváte lidem možnost vyžití. Pokud se podaří ještě podpořit zaměstnanost, nebo přidat stavby, které zde zůstanou pro naše potomky, něco takového by asi mělo potěšit každého," uvedl.

Z celkem 63 nominací vzešlo pět finalistů. Kromě Zálešáka mezi nimi byli Zuzana Čiháková z Kouřimi ve středních Čechách, Ilona Severová z Lukavic v Pardubickém kraji, Jiří Patera z Rochlova v Plzeňském kraji a Antonín Hanák z Terezína na jižní Moravě. Loni se vítězem stal Antonín Novotný z Podbřezí na Rychnovsku.

A to ještě před několika dny

Era Starosta roku - finále

 

Finišujeme! Soutěž Era Starosta roku konečně zná pětici finalistů, z nichž jeden bude vítězem. Ten kromě ocenění a symbolického rychtářského práva obdrží příspěvek 250.000,- do obecní pokladny. V letošním ročníku se sešlo celkem 63 přihlášek starostů a starostek ze všech krajů České republiky. Do nově vyhlášené podkategorie Samospráva roku dorazilo celkem 12 nominací.

A kdo se tedy utká o titul Era Starosta roku 2014? Jsou to tito tři muži a dvě ženy:

  • Čiháková Zuzana (obec Kouřim, okres Kolín, Středočeský kraj)
  • Hanák Antonín (obec Terezín okres Hodonín, kraj Jihomoravský)
  • Patera Jiří (obec Rochlov okres Plzeň – sever, kraj Plzeňský)
  • Severová Ilona (obec Lukavice okres Ústí nad Orlicí, kraj Pardubický)
  • Zálešák Petr (obec Nenkovice (okres Hodonín, kraj Jihomoravský)


Zatímco obě starostky nominovali obyvatelé jejich obcí již v předchozích ročnících soutěže, trojice starostů je v soutěži vůbec poprvé.

V následujících dvou týdnech nás čekají návštěvy v jednotlivých obcích. Vítěz bude vybrán na zasedání poroty v druhé polovině listopadu. Jeho jméno oznámíme na slavnostním večeru v Malostranské besedě ve čtvrtek 27. listopadu. Letošní ročník soutěže zakončí již tradiční slavnost na počest vítězného starosty přímo v jeho obci.

 


Přiložené obrázky

Rozhovor po příjedu do obcePřivítání pana starosty

sdílet na Facebooku